Czyste dziś,
lepsze jutro!
CO NOWEGO
Szanowni Mieszkańcy!
ZUO International z całą powagą traktuje wszelkie sygnały pochodzące od mieszkańców. Mamy świadomość, że panujące w ostatnich dniach bardzo wysokie temperatury (ponad 32 st. C.) powodują nasilenie okresowych uciążliwości zapachowych.
(więcej…)Spotkajmy się na Festynie w Nowych Biskupicach!
Podczas Festynu Rodzinnego w Nowych Biskupicach ruszy pierwszy punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców przygotowany przez ZUO International. Tego dnia odbędą się również warsztaty, zabawy i konkursy ekologiczne przygotowane przez ekspertów środowiskowych z zakładu w Kunowicach.
(więcej…)Ruszają punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców
Zmodernizowana i hermetyczna kompostownia na terenie ZUO International w Kunowicach ma rozwiązać problem występujących okresowo uciążliwości zapachowych. Więcej informacji na temat inwestycji mieszkańcy będą mogli uzyskać w punktach informacyjno-konsultacyjnych.
(więcej…)OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PUBLIKACJI „Woda pitna w Słubicach”
Spółka ZUO International informuje, że treści upowszechniane przez Stowarzyszenie Leubuzzi w mediach społecznościowych na temat składowiska odpadów w Kunowicach są nieprawdziwe i mają na celu wzbudzanie niepokoju wśród mieszkańców.
(więcej…)PROBLEM UCIĄŻLIWYCH ZAPACHÓW ZOSTANIE ROZWIĄZANY
ZUO International z Kunowic wdraża program zaradczy. Problem występujących okresowo uciążliwości zapachowych ma zostać definitywnie rozwiązany, m. in. dzięki modernizacji i hermetyzacji kompostowni.
(więcej…)Trwa akcja promocyjna “RE-PLANTujemy okolicę”
ZUO International serdecznie zaprasza mieszkańców Kunowic do udziału w akcji promocyjnej “RE-PLANTujemy okolicę”. Ekologiczny polepszacz, który dostarczy glebie wiele substancji odżywczych, powstaje z bioodpadów.
(więcej…)Dzień Ziemi w gminie Słubice
ZUO International wraz z założoną Fundacją Sireco spotkały się z najmłodszymi uczniami z gminy Słubice, by wspólnie świętować Dzień Ziemi. W programie była duża dawka ekologicznej wiedzy, konkursy, kreatywne warsztaty oraz całe mnóstwo zabawy!
(więcej…)Wielkie święto Dzieci w Kunowicach
Kreatywne ekologiczne warsztaty, rodzinne przedstawienie teatralne, dmuchańce, skakańce, malowanie twarzy, bańki mydlane, słodkie co nieco i zabawy ruchowe – tak uczciliśmy Wielkie święto Dzieci w Kunowicach.
(więcej…)ekoPRZYSTANEK KUNOWICE
ekoPRZYSTANEK Kunowice to inicjatywa zakładu utylizacji odpadów ZUO International obejmująca szereg działań realizowanych z myślą o społeczności lokalnej. Jesteśmy w Kunowicach od 16 lat, angażujemy się w tutejsze wydarzenia, działamy na rzecz ochrony środowiska, edukujemy i wspólnie z mieszkańcami chcemy tworzyć dobry klimat okolicy!
Reagując na zgłaszane przez sąsiedztwo niedogodności zapachowe, spółka poczyniła liczne zmiany w procesach technologicznych i systemie pracy zakładu. Zaplanowane na najbliższy okres kolejne działania i inwestycje wyraźnie zminimalizują wpływ zakładu na otoczenie.
Działamy dla Was!
ekoPRZYSTANEK Kunowice to przede wszystkim platforma społecznego dialogu o ważnych dla mieszkańców i dla nas kwestiach ekologicznych. Jedną z nich jest problem zagospodarowania rosnącej ilości odpadów komunalnych, których z każdym rokiem Polacy wytwarzają więcej. Dlatego chcemy, aby mieszkańcy Kunowic wiedzieli, jak wyglądają procesy przetwarzania odpadów komunalnych w nowoczesnej instalacji. Dzielimy się również wiedzą, jak ograniczyć ilość produkowanych w gospodarstwie domowym odpadów, ponieważ w ten sposób każdy z nas realnie wpływa na stan środowiska. Obalamy także liczne mity i wyjaśniamy wątpliwości związane z segregacją odpadów w naszych domach.
Zrealizowane działania:
Technologiczne
- Nowoczesny system odgazowania kwater składowiska
- Rekultywacja zamkniętych kwater
- Biofiltry w kompostowni
- Instalacja odpylająca w hali przyjmowania odpadów
- Budowa dwóch, hermetycznych tuneli kompostowych
- Przeniesienie boksów magazynowych w głąb zakładu
- Zadaszenia nad miejscami magazynowania odpadów
- Instalacja urządzeń zamgławiających neutralizujących odory
- Pas zieleni i nasadzenia wokół zakładu
- Program pomiaru bioróżnorodności
Oganizacyjne
- Codzienny monitoring jakości powietrza
- Wdrożenie procedury wewnętrznej dotyczącej uzależnienia prac od warunków atmosferycznych
- Współpraca ze środowiskami akademickimi w zakresie pomiarów uciążliwości odorowych
- Stały kontakt z samorządami Słubic i Kunowic
- Współpraca z lokalnymi organizacjami pozarządowymi
Edukacyjne
- Punkty informacyjne podczas wydarzeń lokalnych
- Informowanie nt. procesów przetwarzania odpadów
- Edukacja dzieci i młodzieży - fakty i mity o segregacji odpadów
- Konkursy ekologiczne dla szkół
- Warsztaty ekologiczne na temat segregacji odpadów
- Akcja “Re-plantujemy okolicę”
Co planujemy?
- Budowa hermetycznej kompostowni
- Centrum edukacji ekologicznej dla mieszkańców
- Akcje społeczne w sąsiedztwie zakładu
- Dni otwarte dla mieszkańców
JAK DZIAŁA ZUO
Firma ZUO International Sp. z o.o. powstała w 2006 roku. Od 2010 roku spółka eksploatuje instalację do zagospodarowania odpadów komunalnych w Kunowicach, która funkcjonuje w tym miejscu nieprzerwanie od lat 90 XX wieku.
ZUO International stale podejmuje działania inwestycyjne związane z rozwojem instalacji i dostosowaniem jej do ciągle zmieniających się uwarunkowań – zarówno technologicznych, jak i prawnych. Od początku eksploatacji instalacji w Kunowicach spółka poczyniła inwestycje o łącznej wartości ponad 67 mln zł, w tym wybudowała instalację do zagospodarowania odpadów BIO.
Dziś ZUO International jest jednym z trzech przedsiębiorstw prężnie działających w Polsce i wchodzących w skład grupy Sireco. W zakładzie zatrudnionych jest ponad 100 pracowników pochodzących z okolic.
ZUO International zajmuje się odpadami od a do z, czyli od podstawienia odpowiednich pojemników, zapewnienia logistyki, usunięcia odpadów w miejscu ich powstawania, zagospodarowania poprzez odzysk lub składowanie, aż po udokumentowanie całego procesu. Spółka dysponuje szeroko rozbudowaną flotą: śmieciarki, kontenerowce, niskopodwoziówki, bramowce, auta z ruchomą podłogą itp.
Jakie odpady przyjmuje zakład ZUO International?
- zmieszane odpady komunalne (czyli odpady powstające w gospodarstwach domowych )
- odpady BIO
- odpady poprodukcyjne i pobudowlane
- odpady wielkogabarytowe
- selektywnie zebrane odpady opakowaniowe (szkło, plastik, papier)
- zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny
Sercem zakładu w Kunowicach jest instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, gdzie przetwarzane są odpady komunalne poprzez obróbkę mechaniczną: wysortowanie surowców wtórnych w celu przekazania ich do odzysku i recyklingu, separację metali żelaznych i nieżelaznych, przesiewanie, rozdrabnianie oraz obróbkę biologiczną: stabilizacja tlenowa odpadów ulegających biodegradacji wysortowanych ze zmieszanych odpadów komunalnych. Głównym celem instalacji jest takie przygotowanie odpadów, aby jak największa ich ilość nadawała się do ponownego przetworzenia.
Ochrona środowiska to główny cel ZUO International, dlatego spółka realizuje liczne zadania z zakresu odzysku, recyklingu oraz edukacji ekologicznej. Podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz szerzenie wiedzy w zakresie ochrony środowiska, od początku istnienia firmy jest jej integralną częścią.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
ZUO International podlega ciągłemu monitoringowi i kontroli ze strony wyspecjalizowanych organów administracji publicznej, w tym Inspekcji Ochrony Środowiska. Wszystkie kontrole przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat nie wykazały uchybień w funkcjonowaniu naszych Instalacji. Wszystkie odpady wjeżdżające i wyjeżdżające z terenu ZUO International są rejestrowane w ogólnokrajowej Bazie Danych o Odpadach (BDO), do którego dostęp ma również Inspekcja Ochrony Środowiska.
Wszelkie badania związane z działalnością spółki, prowadzone są przez akredytowane laboratoria specjalizujące się w przedmiotowej problematyce związanej z gospodarką odpadami. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają zgodność z Rozporządzeniami Ministra Gospodarki oraz decyzjami, na których bazuje Spółka.
Bezpieczne zagospodarowywanie odpadów komunalnych jest działalnością konieczną, tym bardziej, że ilość wytwarzanych odpadów w Polsce systematycznie wzrasta. To wyzwanie XXI wieku, aby systematycznie zwiększać poziom recyklingu oraz odzysk surowców wtórnych. To także obowiązek każdej polskiej gminy! Nie osiągnięcie przez gminę Słubice wymaganych prawem poziomów recyklingu i odzysku skutkować może karami finansowymi, które przełożą się na poziom opłat za odpady ponoszone przez mieszkańców. Dzięki zrealizowanym inwestycjom, nasz zakład nie tylko składuje odpady, ale przede wszystkim je zagospodarowuje z korzyścią dla środowiska. Spółka stawia na odzysk i recykling, modernizuje i hermetyzuje swoje instalacje.
Funkcjonowanie takiego zakładu w gminie Słubice przynosi wymierne korzyści dla społeczności lokalnej. Mieszkańcy mogą liczyć na ograniczenie wzrostu opłat za odpady, a okoliczne gminy w bezpieczny dla środowiska sposób i na korzystnych cenowo warunkach zagospodarowują swoje odpady. Ponadto ZUO International zapewnia wiele miejsc pracy, będąc stabilnym i nastawionym na rozwój pracowników pracodawcą.
Zagospodarowanie składowanych od lat w Kunowicach odpadów wymaga stałej kontroli i prowadzenia specjalistycznych prac. Nie jest zatem możliwe pozostawienie terenu składowiska i zamkniętych już kwater bez nadzoru. Ponadto brak zakładu utylizacji w okolicy zawsze wiąże się z wyższymi opłatami za odpady dla mieszkańców. Niestety w takich miejscach częściej powstają w lasach dzikie wysypiska śmieci, mające negatywny wpływ na środowisko.
Zakład ZUO International powstał na terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie sąsiadował bezpośrednio z zabudową mieszkaniową. W przeszłości zakład znajdował się na uboczu i otoczony był ze wszystkich stron lasami. Rozbudowa wsi w kierunku zakładu spowodowała, że mieszkańcy nowo wybudowanych budynków mogą, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, odczuwać uciążliwości zapachowe. Dlatego zaplanowane przez ZUO inwestycje mają na celu modernizację i hermetyzację procesów technologicznych oraz maksymalne odsunięcie instalacji od terenów obecnie zamieszkałych.
ZUO International nie przyjmuje odpadów z zagranicy. Wszystkie wjeżdżające na teren zakładu samochody do transportu odpadów muszą posiadać kartę przekazania zarejestrowaną w systemie BDO (Baza Danych o Odpadach). Tylko takie odpady mogą zostać przyjęte do zagospodarowania na terenie zakładu ZUO International. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do pochodzenia odpadów, transport zostaje zatrzymany i poddany kontroli właściwych służb.
Wszystkie odpady wjeżdżające na teren ZUO International muszą być zarejestrowane w Bazie Danych o Odpadach (BDO). Nie ma możliwości, by na teren zakładu wjechał transport bez pełnej dokumentacji. Dlatego czasami przed wjazdem może stać kilka pojazdów w kolejce, oczekujących na sprawdzenie i wjazd na teren instalacji. Ponadto wszystkie transporty z odpadami są ważone, a także poddawane obowiązkowej kontroli dostarczanych odpadów wykonywanej przez wyspecjalizowanych pracowników z działu Ochrony Środowiska ZUO International.
ZUO International nie przyjmuje odpadów niebezpiecznych, w tym chemicznych i medycznych. Zakład w Kunowicach jest instalacją komunalną, co oznacza, że przyjmujemy przede wszystkim odpady, które powstają w gospodarstwach domowych. Zgodnie z decyzją wydaną przez Marszałka Województwa, są to przede wszystkim: zmieszane odpady komunalne, odpady BIO, selektywnie zbierane opakowania (plastik, szkło, papier), odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zakład przyjmuje również odpady poprodukcyjne i pobudowlane, są to przede wszystkim: gruz, drewno, ceramika poremontowa, tekstylia itp.
Zakład utylizacji odpadów w Kunowicach zagospodarowuje odpady komunalne pochodzące przede wszystkim z gospodarstw domowych. Specyfika materiału, jakim są odpady i procesy technologiczne niezbędne do ich zagospodarowywania wiążą się z okresową emisją nieprzyjemnych zapachów.
Systematycznie modernizujemy i hermetyzujemy nasze instalacje, tak aby ograniczyć ich oddziaływanie na otoczenie. Równocześnie prowadzimy rekultywacje nieczynnych już kwater składowiska, na terenie których zamontowaliśmy bezpieczny system odgazowania, który zabezpiecza przed emisją gazu składowiskowego (metanu) do powietrza.
Jako firma społecznie odpowiedzialna ZUO International przez ostatnie lata podjęła szereg działań i inwestycji, aby zmniejszyć uciążliwości zapachowe w sąsiedztwie. Działania te znacząco wykraczają poza minimalny standard wynikający z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Zamontowany został wiatrowskaz, który warunkuje procesy technologiczne prowadzone przez zakład, tak aby ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwości zapachowych. Kompostowania wyposażona jest w nowoczesny biofiltr, który oczyszcza procesowe powietrze. Wybudowana została zamknięta hala przyjmowania odpadów wyposażona w instalację odpylającą. Uruchomione zostały dwa dodatkowe tunele kompostowe, które sprawiły, że przetwarzanie odpadów jest sprawniejsze i odbywa się w hermetycznych warunkach. Nowo wybudowane boksy magazynowe, zlokalizowane zostały w głębi zakładu, aby maksymalnie odsunąć je od terenów zamieszkałych. Na terenie zakładu, w sąsiedztwie kompostowni zainstalowano specjalne urządzenia zamgławiające mające na celu neutralizację nieprzyjemnych zapachów wokół instalacji.
Ponadto zaplanowane na kolejne lata inwestycje nie tylko usprawnią procesy technologiczne związane z zagospodarowaniem odpadów, ale przede wszystkim umożliwią ich hermetyzację, co ograniczy uciążliwości zapachowe odczuwane w sąsiedztwie zakładu.
Na terenie ZUO International już powstaje nowy budynek biurowy z częścią edukacyjną przeznaczoną dla mieszkańców Kunowic oraz gminy Słubice. Lokalizacja budynku biurowego na granicy działki stanowić będzie dodatkową barierę pomiędzy zakładem, a najbliższymi zabudowaniami.
Odczuwalny w ostatnim okresie zapach gazu składowiskowego wiążę się z modernizacją instalacji odgazowywania kwatery składowiska. Na składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne na skutek zachodzących procesów biologicznych następuje przemiana materii organicznej w składniki biogazu, w tym przede wszystkim w metan i dwutlenek węgla. Gaz powstający na składowisku, po odpowiednim oczyszczeniu, może służyć do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W naszej instalacji planujemy wykorzystywać alternatywne źródła energii i ograniczać emisję. W tym celu w Kunowicach wybudowano stację kogeneracji, dzięki której możliwe będzie przetwarzanie gazu składowiskowego w energię. Zakończenie tej inwestycji przyniesie również odczuwalne efekty w zakresie ograniczenia nieprzyjemnych zapachów związanych z funkcjonowaniem składowiska.
Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na dynamikę rozprzestrzeniania się zapachów. Zależy to głównie od wilgotności, temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz kierunku i prędkości wiatru. Najbardziej niekorzystnym zapachowo zjawiskiem jest nagła zmiana temperatury, która często występuje wieczorem i z samego rana oraz zmiany klimatyczne, czyli nagłe ulewne deszcze w porze suchej. Dlatego w zakładzie utylizacji odpadów w Kunowicach wdrożono liczne procedury wewnętrzne, które uzależniają prowadzenie określonych działań od warunków atmosferycznych (m.in. temperatury, kierunku wiatru, ciśnienia), aby zmniejszyć ewentualne oddziaływanie związane z funkcjonowaniem naszych instalacji.
ZUO International podjęła również współpracę z zespołem naukowców z Politechniki Gdańskiej celem wypracowania kolejnych rozwiązań pozwalających na minimalizację wpływu instalacji na najbliższe otoczenie. Naukowcy rozpoczęli monitoring olfaktometryczny (zapachowy). Wyniki badań mają pomóc w wypracowaniu optymalnych rozwiązań, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu oraz zmiany stabilności atmosfery w Kunowicach.
ZUO International, ze zbieranych selektywnie odpadów ulegających biodegradacji, produkuje certyfikowany polepszacz gleby o nazwie RE-PLANT. Powstający w wyniku kompostowania ekologiczny polepszacz (potocznie zwany kompostem), wykorzystywany do upraw, znacznie poprawia kondycję gleby i jakość plonów. RE-PLANT jest organicznym środkiem poprawiającym właściwości gleby poprzez jej wzbogacenie w składniki pokarmowe i substancje organiczne. Może być stosowany na wszystkich glebach w uprawach roślin rolniczych, na użytkach zielonych, a także w uprawach roślin ozdobnych i trawników. Szczególnie polecany jest do rekultywacji gleb. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają zawartość potasu, fosforu oraz azotu, dlatego produkt świetnie się sprawdza do gleby o niskiej zawartości próchnicy.
Proces kompostowania może generować nieprzyjemny zapach w przypadku, gdy odbywa się w instalacjach, które nie posiadają hermetycznych boksów i nie oczyszczają powietrza procesowego w biofiltrze. W naszej instalacji do zagospodarowania odpadów BIO, prowadzimy proces kompostowania w zamkniętych tunelach z wykorzystaniem biofiltra. Nieprzyjemny zapach odczuwany czasami w sąsiedztwie instalacji związany jest przede wszystkim z przesiewaniem kompostu na placu przed instalacją.
Odpady ulegające biodegradacji (tzw. bio) są zbierane przez mieszkańców do specjalnych worków biodegradowalnych lub pojemników koloru brązowego.
Żeby proces kompostowania nie był zaburzony i przebiegał sprawnie, odpady nie mogą zawierać zanieczyszczeń w postaci szkła, plastiku lub metali. Kiedy mieszkańcy gromadzą je w pojemnikach czy workach, w ich wnętrzu zaczyna wzrastać temperatura oraz wilgotność, a dostęp powietrza jest mocno ograniczony. Zbyt wysoki wzrost tych parametrów skutkuje rozpoczęciem procesu gnilnego, który może powodować nieprzyjemne zapachy. Między innymi takie odpady są dostarczane do instalacji, gdzie muszą przejść wstępną obróbkę, przed rozpoczęciem prawidłowego procesu – kompostowania.
Proces produkcji polepszacza gleby rozpoczyna się od rozdrobnienia materiału, następnie kierowany jest do betonowego, zadaszonego, zamykanego tunelu, w którym przebiega pierwszy etap intensywnego kompostowania. Tunele wyposażone są w system napowietrzający i odbierający odcieki. System wentylacji działa cały czas, dzięki czemu powietrze procesowe jest odbierane i kierowane do biofiltra. Materiał w tunelach jest napowietrzany w zależności od potrzeb, a powietrze procesowe sponad pryzmy odbierane jest systemem wentylacji, z którego trafia do oczyszczenia w biofiltrze. W trakcie kompostowania materiał jest przerzucany w celu wymieszania i rozluźnienia. Temperatura osiągana w tym etapie to maksymalnie 70°C. Materiał w tunelu przebywa około miesiąca.
Po etapie intensywnego kompostowania następuje drugi etap polegający na dojrzewaniu środka na otwartym placu w pryzmie. Środek jest przesiewany na sicie w celu oddzielenia nieprzekompostowanych frakcji, które są zawracane ponownie do tunelu.
Kwatera składowiska to obiekt budowlany przeznaczony do deponowania odpadów nienadających się do dalszego recyklingu oraz do obróbki termicznej. Aby składowanie było możliwe, kwatera musi spełnić szereg wymagań budowlanych oraz formalno-prawnych. Przede wszystkim warunki izolacji od gruntu – dzięki zastosowaniu warstw typu geomembrany, geowłókniny, gliny i drenażu żwirowego nie jest możliwe przedostanie się jakichkolwiek substancji do warstw wodonośnych. Ponadto kwatera jest stale monitorowana, wykonywane są testy zgodności oraz karta charakterystyki w akredytowanych laboratoriach fizykochemicznych.
Składowisko ZUO International podzielone jest na kwatery. Gdy otwierana jest nowa kwatera, zamykana jest poprzednia, która jest rekultywowana, zasypywana, obsadzana roślinami i trawą – jest ona przywracana do środowiska naturalnego. Po zamknięciu i zakończeniu procesu rekultywacji, kwatera objęta jest obowiązkowym monitoringiem przez okres 30 lat.
KONTAKT
Adres
ZUO International sp. z o. o. Kunowice, ul. Słubicka 50 69-100 Słubice
Telefon
tel: +48 726 663 667
tel: +48 693 196 338
kunowice@sireco.pl
Godziny otwarcia biura
poniedziałek – piątek: 7:00 – 16:00